Gada otrajā pusē Latvijas bankās noguldīto ārzemju līdzekļu apmērs būs 3,5 miljardi eiro, prognozē Putniņš

Pēters Putniņš, FKTK (Finanšu un kapitāla tirgus komisija) vadītājs, lēš, ka Latvijas bankās noguldīto ārvalstu līdzekļu apmērs būs 3,5 miljardi eiro.

Viņš arī informē, ka Latvijas bankās esošo iekšzemes noguldījumu summa sasniegusi 12,5 miljardu eiro atzīmi, kamēr pārējo veidu noguldījumi veido 5,1 miljardu eiro lielu summu. Pašlaik ir arī noskaidrots kopējais “ABLV Bank” noguldījumu apjoms, ko būs jāizmaksā, un arī citas summas, ko vēl varētu zaudēt banku sektors, tamdēļ gada otrajā pusē, rudenī, ārzemju noguldījumu kopējais apjoms nepārsniegs 3,5 miljardu eiro atzīmi.

Ar uzdevumu tikts galā sekmīgi

Putniņš arī teic, ka šāda veida proporcija Latvijas banku sektorā nav bijusi jau ļoti, ļoti sen. Un tas nav, vērtējot no ekonomiskā skatupunkta. Runa ir par politiskajiem uzstādījumiem un risku samazināšanu. No tāda viedokļa, šī proporcija ir saucama par ļoti iespaidīgu panākumu. Varētu pat teikt, ka pašreizējais rezultāts ir lielisks kompliments Latvijas bankām, jo īsā laika sprīdī panākt, lai no Latvijas tiktu aizvadīti gandrīz desmit miljardi eiro nav vienkāršs uzdevums. Pasaulē ir maz banku, kas šāda veida situāciju spētu efektīvi atrisināt. Ļoti no svara ir arī tas, ka Latvijas bankas precīzi izpildīja FKTK prasības, proti, nerezidentu jeb ārzemju bankām bija nepieciešams uzturēt:

  • stabilu papildu likviditātes rādītāju;
  • palielinātu kapitālu.

Šajā situācijā to bija iespējams pielietot, tieši tādēļ finanšu joma lieliski spēja tikt galā ar radušos situāciju un tās atrisināšanai veicamajiem uzdevumiem.

Iniciatīva nāca no bankām

Tāpat Putniņš vēstīja, ka galvenokārt ārzemju klientu noguldītā nauda Latvijas bankās no valsts aizplūdusi nevis tādēļ, ka klienti to būtu gribējuši, bet gan banku iniciatīvas dēļ. Tā kā lielākā daļa ārvalstu klientu Latvijas banku un finanšu sektora apstākļus pārāk labi nepārzina, tiem seko līdzi vien lielākie klienti, procesu pamatā virzīja tieši bankas. Un tieši tā paša iemesla dēļ iniciatīvu izrāda tieši bankas nevis klienti. Ir skaidri zināms, ka šie ārvalstu klienti Latvijas bankas labprāt nepamestu, un šis ir iemesls, kādēļ vēl vairāk vietējiem vajadzētu novērtēt to darbu, kādu bankas iegulda, apzinot un informējot savus klientus. Viss šis process ir noticis klusi, bez lieka šova, ļoti delikāti un absolūti konstruktīvi. Taisnības labad gan jāteic, ka diezin vai visās situācijās un ar visiem klientiem to būtu iespējams izdarīt vienkārši.