Algu izaugsme ir divreiz lielāka, kā paredzēts

Algas lielums

Aizvien biežāk un biežāk uzņēmēji atzīst, ka pastāv nopietnas problēmas atrast vajadzīgos darbiniekus. Par šādu tendenci liecina “Citadele Index” izveidotā uzņēmēju aptauja. Pagājušo divu gadu ritējumā darba spēka pieejamības indekss ir pamatīgi samazinājies: ja 2016. gadā tas bija -20 punkti, tad 2018. gadā tas ir nokrities līdz -29 punktu atzīmei.

Pacelta alga – problēmas risinājums

Tiek uzskatīts, ka lielisks risinājums šai problēmai būtu:

  • algas, kas sasniedz vismaz 1400 eiro robežu, jo tās strādātu kā motivācija aizbraukušo darbspējīgo personu reemigrācijai;
  • kontrolēta ārzemju strādnieku piesaistīšana;
  • automatizācija;
  • eksporta produkcijas ražošana ar augtāku pievienoto vērtību.

Šādus secinājumus izdarījuši “Citadele Index” diskusijās iesaistītie speciālisti. Taču tajā pašā laikā straujš algu apmēra kāpums varētu kļūt par slazdu Latvijas ekonomijai un sadragāt to.

Vienlaikus “Citadele Index” veiktā uzņēmēju aptauja un vidējās darba samaksas kāpuma statistika liecina, ka, pateicoties saspringtajai Latvijas demogrāfiskajai situācijai, cieš arī Latvijas darba tirgus – tas samazinās. Turklāt Latvijā strādājošo personu darba algas palielinās divreiz ātrāk nekā uzņēmēji un darba devēji bija ieplānojuši tās paaugstināt. Mārtiņš Āboliņš, ekonomists bankā “Citadele”, informē, ka notiekošā algas apjoma izaugsme var būt pārāk strauja – uzņēmēji nebūs spējīgi pietiekami daudz sapelnīt, tādējādi tās kļūs par Latvijas ekonomikas lamatām, kad algas būs pārlieku augstas pastāvošajai ekonomiskajai situācijai, bet pārāk zemas emigrācijas apturēšanai.

Ašeradens uzskata, ka valstij ir cerība

Arvils Ašeradens, Latvijas Ekonomikas ministrs, uzskata, ka patiesi darba tirgū ir novērojama pieaugoša spriedze, jo darba spēks un tā rezerves pakāpeniski izsīkst, tomēr darba algas palielinās. Viņš uzskata, ka šo situāciju mainīt un uzlabot varētu izbraukušo tautiešu atgriešanās Latvijā jeb reemigrācija, kā arī reģionālā mobilitāte.

Latvieši grib atgriezties

Reinis Znotiņš, “Yourmove.lv” (informācijas un darba portāls) dibinātājs zina stāstīt, ka
“Yourmove.lv” datu bāzē reģistrāciju ir veikuši nu jau vairāk kā 600 emigrantu, kas personisko vai emocionālo iemeslu vadīti ļoti labprāt atgrieztos un strādātu tepat, Latvijā. Viņš arī uzsver, ka patiesi vietējais Latvijas darba spēku resurss ir tuvu tukšumam, bet iekšējā mobilitāte nebūs ilgtspējīgs risinājums. Viņaprāt fokusam jābūt uz tiem cilvēkiem, kas no Latvijas ir aizbraukuši, proti, gan valsts vadībai, gan uzņēmējiem un darba devējiem ir daudz aktīvāk jāveido komunikācija ar aizbraucējiem.